در حال بارگذاری ...

جلسات نمایشنامه خوانی مهاباد ادامه دارد

جلسه خوانش، تحلیل، بررسی و شناخت نمایش« داستان‌ خرس‌های پاندا به روایت ساکسیفونیست که دوست دختری در فرانکفورت ...» در مهاباد برگزار شد.

به‌گزارش تئاتر استان آذربایجان غربی در ادامه جلسات هفتگی نمایشنامه‌خوانی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مهاباد، جلسه خوانش، تحلیل و بررسی و شناخت نمایش«داستان‌ خرس‌های پاندا به روایت ساکسیفونیست که دوست دختری در فرانکفورت ...»  نوشته ماتئی وسنی‌یک و ترجمه تینوش نظم‌جو در مورخ ۸ آذر ۹۸ در مجتمع فرهنگی هنری شهرستان مهاباد برگزار شد.
«داستان خرس‌های پاندا» ماتئی ویسنی‌یک (نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار فرانسوی رومانیایی) مطرح‌ترین نمایش‌نامه اوست که به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه و اجرا شده؛ یک اثر روان‌شناختی و سمبولیک و معناگرا با زبانی روان و ساده و شاعرانه و رؤیاپرداز که داستان رشد و تکامل شخصیتی انسان را در ٩ شب که هر شب سمبل یک مرحله و به اندازه یک زندگی کامل است نشان می‌دهد. زن، سمبل نیمی از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شخصیتی مرد در «ضمیر ناهوشیار» یا «خود درونی راستین» او است که در مقابل نقاب یا نمود بیرونی شخصیت او قرار گرفته و «حجاب و نقاب تن» فرصت ظهور و بروز به آنها نداده است و با ترک جسم از روح وارد جهان خودآگاه مرد می‌شود. آنیما (Anima) یا «مشی» در اسطوره‌های ایرانی، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جنبه‌های زنانه ناخودآگاه مرد است؛ همانند احساسات، خلق‌وخوهای مبهم، مکاشفه‌های معنوی، حساسیت‌های غیرمنطقی، قابلیت عشق، احساسات نسبت به طبیعت و سرانجام روابط با ناخودآگاه که معمولا تحت‌تأثیر شخصیت مادر شکل می‌گیرد. چنانچه مرد به هر دلیلی نتواند با مادر ارتباط عاطفی مناسب برقرار کند؛ مثل: فوت، سردی و بی‌توجهی مادر یا توجه بیش از اندازه مادر و... این عنصر زنانه کارکرد منفی خود را بروز می‌دهد. این احساس ناتوانی می‌تواند مرد را به شرایطی دچار کند که او احساس کند زندگی‌اش یکسره سرد و خالی است.
آنیموس (Animus) یا مشیانه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های جنبه‌های مردانه ناخودآگاه زن از مهم‌ترین «آرک تایپ»هاست که معمولا تحت‌تأثیر شخصیت پدر شکل می‌گیرد و چنانچه زن نتواند با پدر به هر دلیلی ارتباط عاطفی متعادلی برقرار کند، این عنصر مردانه جنبه منفی خود را به نمایش می‌گذارد و گاهی چنان حالت انفعالی به وجود می‌آورد که ممکن است به فلج‌شدن احساسات یا احساس ناامنی شدید و احساس پوچی منجر شود. هر انسانی زمانی به رشد و تکامل شخصیتی می‌رسد که بتواند بین جنبه‌های ناخودآگاه مردانه و زنانه (مشی و مشیانه) خود تعادل ایجاد کند.

شایان ذکر است جلسات نمایشنامه خوانی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مهاباد هر هفته شنبه‌ها در راستای اهداف آموزشی برگزار می‌شود که حضور برای عموم علاقمندان آزاد است.
نظرات کاربران