در حال بارگذاری ...

جلسه نقد نمایش« عادل‌ها» در مهاباد برگزار شد

جلسه خوانش، تحلیل، بررسی و شناخت نمایش« عادل‌ها» در مهاباد برگزار شد

به‌گزارش تئاتر استان آذربایجان غربی در ادامه جلسات هفتگی نمایشنامه‌خوانی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مهاباد، جلسه خوانش، تحلیل و بررسی و شناخت نمایش «عادل‌ها» نوشته : آلبر کامو و ترجمه : محمد‌علی سپانلو روز یک‌شنبه ۲۸ مهرماه ۹۸ ساعت ۴:۳۰ عصر در مجتمع فرهنگی هنری مهاباد برگزار شد.
آلبر کامو عاشق عدالت و دادپروری است. او به‌ همان اندازه‌ که‌ مسالمت را راه رسیدن به‌ عدل می­داند، خشونت را راه حلی مردود و مطرود. این تفکر در نمایشنامه‌یLes Justes) ، the just( که‌ به‌ فارسی عادل­ها، دادگران یا صالحان، ترجمه‌ گشته‌ است­، مشهود است. کامو ۳۶ ساله بود که این نمایشنامه را نوشت، نام نمایشنامه‌ همانگونه‌ که‌ کامو خود مدعیست، از روایتی عبری گرفته‌ شده‌ است که:
صالحان طبق این روایت 36 نفر در هر نسل­اند که‌ بار رنج جهان بر دوش آنهاست تا جهان را از پلیدی برهانند و خود نیز در این میان فدا گردند...
کامو در پر قدرت ترین نمایش‌نامه اش عادل ها (۱۹۴۹) قتل گراندوک سرگی (عمو یا پسر عموی تزار) را به دست ایوان کالیایف که تروریستی آرمان‌گرا ست،باز گو می کند. 
عادل ها" نمایش پیچیده و چند لایه ای است از ترکیب عشق،خشونت،انقلاب،عدالت،وسیله،هدف و ... . 
محوریت این نمایش‌نامه، مسئله‌ی " خشونت" است. آیا با خشونت می توان برای انسان ها آزادی به ارمغان آورد؟آیا اگر هدف،مقدس و قابل دفاع باشد ،با هر وسیله ای می توان به آن هدف نایل شد؟ طرح خشونت و چگونگی مقابله با آن از مفاهیم کلیدی و مهم نهفته در این نمایش نامه است.
شایان ذکر است جلسات نمایشنامه خوانی انجمن هنرهای نمایشی شهرستان مهاباد هر هفته شنبه‌ها در راستای اهداف آموزشی برگزار می‌شود که حضور برای عموم علاقمندان آزاد است.
نظرات کاربران