در حال بارگذاری ...
 • «دامغالی دنیز» در جشنواره تئاتر آذربایجان غربی

  نمایش بی‌کلام «دامغالی دنیز» به کارگردانی اکبر محمدی در بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان غربی در تالار وحدت مجتمع فرهنگی هنری ارومیه به روی صحنه رفت.

  کارگردان نمایش «دامغالی دنیز» روز سه شنبه در گفت و گو با تئاتر آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سبک این نمایش نزدیک به 'تئاتر در سکوت' است، اظهار کرد: در این نوع تئاتر تمام عناصر تئاتر از قبیل بازیگر،دکور، نور، گریم استفاده می شود و تنها دیالوگ از آن حذف می شود.
  وی درباره انتخاب اسم 'دامغالی دنیز' برای این نمایش گفت: در زمان برده داری به مهر بردگی، 'دامغا' می گفتند که با آهنگ گداخته بر بدن انسان حک می شد؛ دریاچه ارومیه نیز امروز مهر بی کسی و تنهایی خورده است و نیازمند یاری همه انسان هاست.
  وی درباره دلیل انتخاب یک نمایش برای انعکاس وضعیت دریاچه ارومیه گفت: اگر وضعیت این دریاچه روز به روز وخیم تر شود به مهاجرت خیل عظیمی از انسان ها منجر می شود و تبعات زیست محیطی غیرقابل جبرانی برای بشریت خواهد داشت.
  وی با اشاره لزوم برگزاری کارگاه های تخصصی در حاشیه جشنواره تئاتر استانی گفت: جشنواره تئاتر باید با برگزاری کارگاه های آشنایی با کارگردانی، بازیگری و طراحی صحنه توام باشد تا مخاطبان تئاتر در کمترین زمان بیشترین استفاده را از این کارگاه ها ببرند.
  وی گفت: الناز صابری، منیره شیرنژاد، سیما قامت زاده، پیمان تیرانداز، سپهر خسروی فر، رضا علی نژاد، رضا رحیمی، نیما خدادادی، محمد امین میرزایی، امیر صباخی و سینا میرزایی در این نمایش هنرنمایی کرده اند.
  بازیگر نقش 'دریاچه ارومیه' در نمایشگاه دامغالی دنیز هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این دریاچه بنا به دلایل زیست محیطی و دخالت انسان ها در استفاده نامطلوب از آن روز به روز وضعیت نگران کننده ای پیدا کرده است، گفت: این نمایش با همراهی پررنگ موسیقی درخصوص زندگی و خشک شدن دریاچه ارومیه به اجرا درمی آید.
  الناز صابری با اشاره به اینکه این نخستین تجربه نمایش بی کلام وی است، افزود: همگام بودن لحظه به لحظه نوع بازی با موسیقی از ابتدا تا انتهای آن، لزوم توجه و تمرکز بالایی برای ایفای این نقش را دوچندان کرده است.
   اکبر محمدی متولد 1359 در نقده بوده و کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی است؛ وی با کارگردانی نمایش قاراپاپاق ائلیم در سال 1393 فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد.
  وی کارگردانی و ساخت موسیقی برای نمایش های بن بست محله در سال 1394، نمایش ائلچیلیق و جهنمده بیتن گول در سال 1395و عرفه در سال 1396 را درکارنامه هنری خود دارد.
  کسب رتبه دوم کارگردانی، موسیقی و طراحی لباس در جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران طی سال های 1394 و 1395 در کارنامه هنری این کارگردان به چشم می خورد.
  نظرات کاربران