در حال بارگذاری ...
 • رونمایی از فراخوان نخستین جشنواره نمایشنامه‌نویسی کردی در بوکان

  طی مراسمی در بوکان فراخوان اولین جشنواره نمایشنامه‌نویسی کردی روز گذشته ۳۰ دی ماه توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان بوکان ، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهرستان بوکان، بخشدار مرکزی و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر رونمایی شد.

  انجمن هنرهای نمایشی شهرستان بوکان، با مجوز از اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی و حمایت فرمانداری بوکان و طی مراسمی در محل سالن اجتماعات فرمانداری با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجانغربی، نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، فرماندار شهرستان بوکان، جمعی از اعضای شورای اسلامی شهرستان بوکان ، بخشدار مرکزی، جمعی از ادبا و شاعران ونویسندگان، هنرمندان و مدرسان و اساتید موسیقی، روسای انجمن های فرهنگی وهنری، جمعی از روسای دانشگاههای بوکان و همچنین روسا و معاونین ادارات، فراخوان «نخستین جشنواره  نمایشنامه‌نویسی کردی» را به منظور گسترش ادبیات نمایشی رونمایی و منتشرکرد.
  این مراسم با تلاوت آیات قرآن کریم آغاز گردید و سپس رحیم عبدالرحیم زاده کارشناس امور هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی و عضو شورای سیاست گذاری این جشنواره طی سخنانی از اهمیت این موضوع برای بدنه هنر تئاتر کردی و منطقه و ایران سخن گفتند و گزارشی از چگونگی روند تشکیل و گاه شمار جشنواره را ارائه دادند.
  سپس دکتر جمال خسروی فرماندار بوکان با بیان اهمیت ایجاد رویدادهای هنری و نقش هنر در جامعه و بخصوص استان آذربایجان غربی  در حفظ انسجام ملی و گسترش فرهنگ مردم سخنان مبسوطی بیان کردند .
  در ادامه دکتر محمد قسیم عثمانی نماینده مردم بوکان ،از اهمیت حمایت مردم از مدیریت فرهنگی استان، شرایط ایجاد بازار برای خرید محصولات فرهنگی وهنری، نحوه تخصیص و تقسیم بودجه فرهنگی برای فضای فرهنگی وهنری و پرداخت حدود 5 درصد از بودجه فرهنگی  به وزارت ارشاد سخن گفتند و این قول را به اصحاب فرهنگ وهنر بوکان دادند که از وزارت ارشاد اسلامی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی وهنری بودجه دریافت کنند و اقداماتی هم در این زمینه  انجام گرفته است .
  در ادامه  شاعران و نویسندگان و هنرمندان همچون آقای فتاح امیری، محمد سعید نجاری، ایوب نوبخت، حاج محمد کریم نجاری، محمد رمضانی، اسماعیل احمدیان وخانم فوزیه سلطان بیگی نقطه نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را مطرح کردند .
  در پایان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با توجه به پیشنهادات مطرح شده در خصوص بازگشایی سینما و جشنواره های تئاتر، مشکلات سینمای بوکان و همچنین خرید کتابهای چاپ شده، حمایت از طرح های پژوهشی وقرآنی سخنانی ایراد فرمودند.
  سپس حامیان این پروژه و رویداد هنری ادبی چون اداره آموزش وپرورش بوکان، شورای اسلامی شهرستان بوکان، دانشگاه علمی کاربردی بوکان، دانشگاه پیام نور بوکان، بخشداری مرکزی بوکان حمایت و کمکها ی مالی خود را اعلام کردند .
  در ادامه از سوی فرماندار طی احکامی آقایان خالد حیدری، رضا شامی، اسعد آسیابان، رحیم عبدالرحیم زاده، عبدالرحمن عزیزی را به عنوان شورای سیاستگذاری این جشنواره منصوب کردند .
  در پایان با رونمایی نمادین از فراخوان و امضا آن  رسما «جشنواره نمایشنامه نویسی کردی» آغاز به کار نمود .
  مطابق فراخوان در این مسابقه نمایشنامه هایی که بر اساس شاخص های نوشتاری یکی از گونه های شناخته شده نمایش به زبان کردی  نوشته شده باشند به رقابت می پردازند
  در این فراخوان آمده است انجمن هنرهای نمایشی بوکان  پس از بررسی، آثاربرگزیده را  به چاپ خواهد رساند و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد و همچنین شرایط حمایت مالی و معنوی اجرای اثر برگزیده را فراهم خواهد کرد .
  متن فراخوان و شرایط شرکت در این جشنواره  از طریق دبیرخانه جشنواره به زودی و بصورت رسمی به اطلاع عموم خواهد رسید.

   
  نظرات کاربران